Sledujte nás
Aká verzia Odoo je vhodná?
Ktorá verzia ODOO je pre moju spoločnosť vhodná?

ÚVOD

Mnoho podnikateľov sa pýta, ktorá verzia aplikácie Odoo je pre ich spoločnosť vhodná: Odoo Community (Open Source), Odoo Enterprise (všetky funkcie) alebo Odoo Online (Software as a Service)?

Chceme túto otázku využiť ako príležitosť na vyzdvihnutie výhod, nevýhod a cieľových skupín jednotlivých verzií Odoo.

ODOO CMMUNITY

Komunitná verzia Odoo je open source a základná verzia aplikácie Odoo. Všetky štandardné aplikácie sú k dispozícii vo verzii, aj keď niektoré majú menej funkcií ako v aplikácii Odoo Enterprise a Odoo Online. Komunita Odoo je bezplatná (žiadne licenčné poplatky pre používateľov a používané štandardné aplikácie) a je možné ju prispôsobiť. To znamená, že spoločnosti môžu ERP úplne prispôsobiť svojim potrebám. Komunita Odoo navyše nemá žiadne užívateľské obmedzenie a môže byť hosťovaná v cloude aj lokálne.

Cieľová skupina

Cieľovou skupinou sú spoločnosti, ktoré uprednostňujú softvér s otvoreným zdrojom a chcú sa vyhnúť licenčným nákladom. Možnosť prispôsobenia je tiež veľkou motiváciou pre mnohé spoločnosti, aby si vybrali túto verziu.

ODOO ENTERPRISE

V aplikácii Odoo Enterprise má väčšina aplikácií ďalšie funkcie, vďaka ktorým sú štandardizované procesy ešte lepšie. Napríklad predajná aplikácia: pripojenie k poskytovateľom prepravných služieb, ako sú UPS, Fedex, DHL Express. Ďalším dôvodom, prečo ste si vybrali Odoo Enterprise, je aplikácia Odoo Studio, ktorá je k dispozícii iba tu a ktorá vám umožňuje vytvárať a prispôsobovať aplikácie aj bez znalosti programovania - skutočne skvelý nástroj. Ďalšími výhodami sú, že Odoo Enterprise môže byť prispôsobený do najmenších detailov, úplne reaguje (backend a front end), že existuje neobmedzená technická podpora od Odoo SA a predovšetkým, že sú dostupné bezplatné migračné skripty pre ročné aktualizácie verzií.  

Všetky funkcie však nie sú bezplatné. Za používanie Odoo Enterprise sa účtujú licenčné náklady, ale v porovnaní s inými poskytovateľmi sú nízke. Licenčné náklady sa môžu platiť mesačne alebo ročne a pozostávajú z počtu používateľov a použitých aplikácií.

Cieľová skupina

Odoo Enterprise je vlajkovou loďou spoločnosti Odoo a je zameraná na spoločnosti s najvyššími nárokmi na ERP. Ide predovšetkým o možnosť prispôsobenia (aj prostredníctvom aplikácie Odoo Studio), vylepšených aplikácií, neobmedzenej technickej podpory a pohodlného použitia na všetkých zariadeniach prostredníctvom responzívneho webového dizajnu (backend a frontend).

ODOO ONLINE

Odoo Online je čisto softvér ako servisné riešenie (SaaS) a líši sa od Odoo Enterprise & Odoo Community tromi hlavnými spôsobmi:

Po prvé, Odoo Online nie je otvorený zdroj a nie je ho možné prispôsobiť normálnym prispôsobením.

Po druhé, Odoo Online je hostený a spravovaný na serveroch Odoo SA. Zahŕňa to aj automatické aktualizácie zabezpečenia a aktualizácie na najnovšie verzie. To je veľká výhoda, ktorú so sebou nesú všetky systémy SaaS.

Okrem toho sú všetky ďalšie funkcie dostupné v štandardných aplikáciách (rovnako ako v aplikácii Odoo Enterprise) a rozhranie typu backend / frontend reaguje na stolné počítače, tablety a smartfóny.

Malá nevýhoda: počet používateľov je obmedzený na max. 50 obmedzených.

Cieľová skupina

Cieľovou skupinou sú malé a stredné spoločnosti s menej ako 50 užívateľmi, ktorí nepotrebujú rozšírené prispôsobenie na mapovanie a riadenie spoločnosti a technickú podporu systému prenechávajú výrobcovi softvéru. Pretože služba Odoo je angličtina, je výhodné, ak komunikácia môže prebiehať v angličtine.

ZÁVER

Verzia Odoo Enterprise je uprednostňovaná väčšinou spoločností, ak si chcú vybrať medzi Odoo Enterprise & Community. Dôvodom je množstvo výhod, ktoré prináša verzia Enterprise, napríklad ďalšie funkcie v aplikáciách, responzívny dizajn, Odoo Studio atď. 

Pri výbere je tiež potrebné zvážiť otázku bezpečnosti údajov založenú na priemyselnej špionáži alebo GDPR. Niektoré spoločnosti preto požadujú, aby boli servery umiestnené v Nemecku alebo aby boli prevádzkované lokálne. Odoo Enterprise a Odoo Community sú tiež prvou voľbou tu.

Odoo Online stojí sám o sebe a je zvlášť zaujímavý pre spoločnosti so štandardnými procesmi. Veľkou výhodou je, že technickú podporu systému preberá spoločnosť Odoo a všetky bezpečnostné aktualizácie alebo aktualizácie vyšších verzií sú zahrnuté v licenčných nákladoch.

Aká verzia Odoo je vhodná?
Administrator 8 októbra, 2020
Zdielať na
Popisky
Archív